Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 03.05.2015 13:38:43 

Airy Vixen Graceful Avalanche

Border Collie

 

 Již v minulosti existovalo množství pasteveckým psích plemen, dokonce více než dnes. Z důvodu vymizení predátorů ovcí, ale i z jiných důvodů (změna dopravy z pěší na nákladní, pracovní schoposti ...), mnozí již vyhynuli. První zmínka o pasteveckým psech se objevuje v roce 1500, kdy bohatství Británie pocházelo z vlny. Nejranější písemná zmínka o práci ovčáckých psů v Británii je zmíněna v knize De Canibus britannicus od autora Johna Caiusa. 

 
V Austrálii, na Novém Zélandu a v části USA, tedy v oblastech, kde se pásli obrovská stáda se vyvinuly a dodnes se využívají zvláštní plemena psů, disponující vynikající kondici (heeler, Barker). Tito psi mají mnoho preferovaných schopnosti, jako například dokola obíhat seskupené ovce a vést je na dlouhé vzdálenosti. V Británii, a také v některých částech USA, se právě pro své vlastnosti stala dominantní rasou Border kolie. Ve Velké Británii jsou ovčáčtí psi celkově menší a méně agresivní než psi plnící úkoly v ostatních zemích Evropy, a to zejména proto, že nemusí zápasit s vlky a jinými nebezpečnými predátory ovcí. 

 
Psi jako Border kolie existují již století. Staří malíři zobrazovali pastevecké psy, kteří se nápadité podobali na borderku. Sheila grew ve své knize Key Dogs from the Border Collie Family, Volume II (1985) píše, že v roce 1894 zemědělec z Northumbrie, Adam Telfer, úspěšně spojil dva typy psa. Border kolie, jakou známe dnes, je vyšlechtěna z jeho psa jménem Hemp 9 (nebo také Old Hemp). 

 
První Trial a ISDS aneb historie standardu plemene


Wiliam Wallace 
Nadšenci, který se věnovali zkouškám v pasení ovčáckých psů (Sheepdog Trial) ho koncem 19. století posunuli do  vysoce  konkurenčního sportu. První oficiální Trial organizovaný Richardem Johnem Lloyd Pricenem se konal v říjnu roku 1873 v Bala, North Wales (Zajímavostí je, že ve stejném roce byl založen i Kennel Club jeho přítelem SE Shirley-im). Na Trialu soutěžilo 10 psů a tehdy ho vyhrál James Thompson s black and tan borderkou Tweed ze Skotska. Jako první však ukázku vedení psa jen pomocí píšťalky předvedl William Wallace (na obrázku) v Hawick-u v roce 1883. Do té doby se používalo mávání a hulákanie, které diváci kritizovali. I v ostatních částech UK tento sport rychle našel svou oblibu. Ve Skotsku se první konal v roce 1874 a první Anglický Trial (1876 Northumberland) vyhrál Walter Telfer, bratr Adama Telfera, co vlastnil Old Hemp. 


 
Důležitým rokem byl rok 1906, kdy byla založena organizace ISDS (International Sheep Dog Society), aby vedla registraci ovčáckých psů a každoročně, výjimkou válečných let, organizovala International Trial. Zavedla první plemennou knihu Border Kolií, existující a vedenou dodnes. Nejprve však nebyla přijata britským Kennel klubem, protože ten prý byl více zaměřen na exteriér než na pracovní schopnosti. Původně ISDS bylo proti uznání plemene Kennel klubem. Její členové se distancovali od jakéhokoliv klubu, který chtěl registrovat Border collie pro výstavní účely. Ačkoli tajemník ISDS Mr. Anderson tuto myšlenku podporoval a nakonec uznání i dopomohl.
Uznání se dočkali až v roce 1964, kdy UK Kennel Club souhlasil s registrací border kolie, které již byly zapsány v plemenné knize ISDS. V 1976 jí byl přidělen status samostatného plemene. Zasloužil se o něj Mr. Harry Glover, který viděl jejich "show" během návštěvy v Austrálii a byl jimi očarovaný. Bylo by absurdní, kdyby začali Border kolie importovat z kontinentu do Velké Británie jako vzácné plemeno, když v UK se běžně vyskytovaly. Tak po návratu domů dal dohromady lidi znajících plemeno (z ISDS) a vytvořili standard plemene jako pro pracovního psa s výjimečnými schopnostmi. V roce 1982 ji přijal za svého člena kanadský Kennel klub. AKC (American Kennel klub) přijal borderku koncem 1995. 

 

Předci 
 

Old Hemp Old Hemp (1893-1901) je nepřekonatelným a jedním z nejvýznamnějších chovných psů v historii borderek. Uměl číst v ovcích a výcvik zvládl bez problémů. Vznikl zkřížením silně očima hypnotizující, ale méně temperamentní černou fenou Meg a trikolorním nádherným psem Royem s ne tak silným pasteveckým instinktem, ale s dobrou povahou a vydatným temperamentem. Hemp byl typický příklad toho, kdy stěně zdědí to nejlepší po rodičích, byl dychtivý a silný pracovní pes. Zplodil více než 200 psů a bezpočet fen. Je praotec mnoha dnešních Border Collií. Jeho vzhled slouží jako model pro exteriér. 

 

Old KepOld kép (1901) je synem Old Hempa.  Byl velmi milý a přátelský pes, což byl jeho hlavní přínos pro toto plemeno. Zatímco první borderky měli trochu negativní postoj k cizím lidem, Old kép byl nejpřátelštější pes z nich všech. Další jeho vlastností, kterou přispěl k plemeni byla jeho práce očima (v angličtině nazývané "Eye"), s kterou vyhrál první místo 45 krát. Jeho syn Don (ISDS 11) byl exportován na Nový Zéland, kde vytvořil větev australských border kolií. Jeho geny se přenesly na plemeno díky (kromě jiných) Herdmann's Tommy (ISDS 16), vnuka Old Hempa. 

 

 Jim Wilson s Fly a Craigom (1930)J.M. Wilson's Cap (Wartime Cap) J.M. Wilson byl legendární psovod a chovatel. 
 
Vychoval řadu šampionů, zvítězil celkem 9 krát. Jeho psi: Fly (ISDS 824) šampiónem v roce Wart Cap 1928; Craig (ISDS 1048) v roce 1930; Roy (ISDS 1665), v roce 1934, 1936 a 1937; Glen (ISDS 3940) 1946 a 1948; a Mirka (ISDS 4438 ), Mezinárodní šampion v 1950. Navíc na druhém a třetím místě v tomto roce byly také jeho psi Moss a Glen. Avšak jeho nejvýznamnějším psem byl Cap (nebo Wartime Cap) (ISDS 3036, narozen v roce 1937), otec Mirka, který měl tu smůlu, že žil během druhé světové války a proto nikdy neměl možnost soutěžit na (mezi) národním šampionátu. Celkově, Wartime Cap je otcem 188 registrovaných štěňat, z nichž je něco přes 112 fen. 

 


Gilchrist's Spot Gilchrist's Spot. Znovu po druhé světové válce (v roce 1947) vyhrál mezinárodní šampionát Spot I (ISDS 3624), dokonalý v práci s očima. Jeho vnoučatům je i JMWilsonov Mirka, a Mirko vnuk byl Famózní Gilchrist's Spot (ISDS 24981), vítěz Skotského šampionátu v roce 1965 a 1966. Jeho potomstvo se proslavilo dobrou povahou, pěkným pracovním stylem a širokým předjíždění. Mnoho dalších vítězů 70. a 80. let byly právě potomci Spot a Wiston Capa. 

 

  Wiston Cap 

Wiston Cap. Z linie J.M. Wilson's Cap se v roce 1963 narodil tři-colorný pes, který Jock Richardson a Winston Cap (1965) se stal nejpoužívanějším psům v historii border Kolíně nad Rýnem. Wiston Cap (ISDS 31154) vyhrál Championship v Cardiffu v roce  1965, jeho psovodem byl Jocku Richardson. Až do jeho smrti (1979) nezplodit nespočetné množství potomků. Jeho silueta sloužila i pro návrh loga pro organizaci ISDS.

 

Od jeho éry začíná ceněný chov, mnoho dnešních BC jsou jeho potomci. Následkem této koncentrace genů se vrátilo mnoho recesivní charakteristik. Kromě nich přišli později i některé další, jako barevný faktor, ale také nežádoucí zlá povaha a nemoci jako epilepsie, CEA. Kromě toho, Wiston Cap přispěl k faktu, že mnoho borderiek má stojící uši (příčky ears).

 

Zdroj : The Border Collie - Slovensko, The Border Collie Museum a The Border Collie - Holandsko

TOPlist