Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 03.05.2015 13:38:43 

Airy Vixen Graceful Avalanche

Pasení

   

Trial je ukázkou pracovních schopností psů, kteří mají za úkol přemístit ovce přes řadu překážek, nahna je do ohrady a oddělit jednu nebo více ovcí od zbytku stáda. V dnešní době má Trial pod kontrolou ISDS, která každoročně zapisuje výsledky National Champions (Národního šampionátu) a eviduje psy šampióny (International Supreme Champion). Aby se jím pes mohl stát, musí být nejprve členem národního týmu. Týmy projdou sérií kvalifikačních kol, a pouze 15 nejlepších psů může postoupit do závěrečného kola, kde musí oběhne naslepo dvě odlišné 800 yardové pole. To znamená, že pes ovce nesmí vidět dokud není ve správné pozici. Po nahromaždění 20 ovcí (10 na každé straně) je pes musí vést přes zábranu, oddělit 5 označených ovcí od skupiny a pak 5 nahnat do ohrady. Vše v časovém limitu 30 minut.

 

Používané termíny při pasení

OUTRUN (Nadběhnutí) - Cílem je dostat se obloukem od pastýře na druhou stranu pole poza ovce bez jejich vyrušeni. Správný je oběh ve tvaru hrušky nebo půlkruhu, je jedno z které strany. Ukončeni je LIFT.

LIFT (Převzetí ovcí a uvedení do pohybu) - Toto je moment mezi OutRun a Fetch, tj. pes začne s ovcemi pohybovat směrem k psovodovi. Je to důležitý moment, protože jde o první kontakt psa s ovcemi. Pes musí během sekundy navázat komunikaci se stádem, tak aby je nevyplašil a přitom posunul žádaným směrem.

FETCH (Přihnání stáda) - přihnání stáda k psovodovi. Pes má hnát stádo klidně, po rovné čáře rovnou s pohyby doleva, doprava k psovodovi pokud možno s co nejméně povely.

DRIVE (Pohyb stáda) - kontrolovaný pohyb stáda psem, pokud je nevede k psovodovi. Zahrnuje hnaní přes pastvinu. Pes je většinou mezi psovodem a stádem. Odhánění je pro BOC velmi obtížné, protože jejich hlavní instinkt je přihánění ovcí k pastevci. Je důležité, aby měl pes techniku (drive balance, inside flank). Pohyb psa a stáda přímo od pastýře je "drive away". Pohyb psa křížem krážem se nazývá "cross drive".

PEN (Ohrazení) - nahánění stáda do určené ohrady.

SHEDY (Oddělení) - pes oddělí určenou skupinu ovcí od stáda a drží ji o samotě.

FLANKING (míjení) - míjení kolem stáda za účelem udržení jejich skupiny nebo změny jejich pohybu.

WEARING (...) - posun ovcí pastvinou, a to za pastevcem, tlačení na pastýře.

BALANCE (Pohyb) - pohyb psa na opačné straně stáda, kontrola chování stáda a pohybování s ním požadovaným směrem

FLIGHT ZONE (...) - prostor okolo stáda kam pes nesmí vkročit, protože by mohl způsobit zmatek ve stádě nebo vyvolat útočnou reakci.

Zdroj : The Border Collie - Slovensko, The Border Collie Museum a The Border Collie - Holandsko


TOPlist