Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 03.05.2015 13:38:43 

Airy Vixen Graceful Avalanche

Zdraví

 

Protože zatím neexistuje žádná úplná dohoda mezi všemi zúčastněnými (chovateli na pasení, na sport, na výstavy, registr, a dokonce i zvěrolékaři) a border kolia jako plemeno je zasaženo některými dědičnými chorobami, je odpovědnost bohužel stále na jednotlivých majitelích. Nicméně, testování dědičných onemocnění se stává stále více realitou.

Mezi dědičné choroby patří anomálie oka kolií (CEA), progresivní atrofie sítnice (PRA), dysplazie (CHD), epilepsie a endokrinní choroby. Známé jsou také alergie, kožní problémy, citlivost na blechy nebo potraviny.
 

Progresivní astrofia sítnice (PRA)

Pes s PRA se může zdát normální až do středního věku. Proto se může stát, že se použije v hospodářství ještě dříve než se projeví symptomy. Testování v ISDS podstatně snížilo výskyt PRA ve Velké Británii. V Americe podle ABCA (American Border Collie Association) již PRA neexistuje.
 

Anomálie očí kolií (CEA)

Když je CEA recesivní, rodiče kteří mají pozitivní výsledky, je přenášejí na svou populaci. Dá se zjistit již v šesti týdnech, takže se dá testovat celý vrch a odstranit jedince z chovného programu v případě pozitivního výsledku. Pokud v šesti týdnech k testování nedojde, může se zkoušet stejně jako v PRA ve dvou letech. Existuje jednoduchý genetický test, který nabízí Optigen.
 

Dysplazie kyčelního kloubu

(DKK, ve slovenštině DBK, v anličtine CHD) je na vzestupu. Mezi lidmi je rozšířen dojem, dokonce i mezi některými veterináři, že pes, který je schopen pracovat, musí mít dobrá bedra. Border kolie jsou často zapáleny do své práce a bolest mohou ignorovat. V ortopedické nadaci pro zvířata (OFA - The orthopedic Foundation for Animals) mají zprávy, že 17% borderek má dysplazii. Pouze psi, kteří mají výsledek výborný nebo dobrý, by měli být považováni za chovné.
 

Epilepsie

Je porucha, která může ale nemusí být testovaná, její dědičnost nebyla ani v součastnosti prokázána. I když se s ní setkáváme více a častěji, ale příčiny nejsou dosud zcela známé. Mít psa na chov s epilepsií je nezodpovědné a nedoporučuje se.
 

Hluchota

Podobně jako u jiných plemen, se někdy bílé nebo převážně bílé borderky mohou narodit hluché, protože hluchota je nějakým způsobem spojena s přítomností pigmentu v kůži. Nejčastěji se vyskytuje v chovech Merle s Merle, proto se od tohoto chovu odrazuje. Tento pes však může být výkonný ve sportu jako je např. agility či flyball. Navštivte stránky deafdogs.org.

TOPlist